Na początku Adwentu czytamy o potrzebie czuwania. "Czuwajcie!", a nie "oczekujcie".

Czym różni się oczekiwanie od czuwania?

Kiedy czekam na kogoś, nie ruszam się z miejsca, stoję trochę jak "malowana lala", z założonymi rękoma, która przypomina ziewającą Śpiącą Królewnę. Miłość trochę ziewająca.

Kiedy czuwam, to jakbym już wychodził na spotkanie.

(...)Czuwać znaczy więcej niż czekać.

Czuwanie znaczy wyjście naprzeciw i kryje miłość rozbudzoną, a nie śpiącą.

Sam Adwent ma trzy znaczenia: pierwsze - jest pamiątką dawnego oczekiwania Żydów Starego Testamentu na przyjście Mesjasza; drugie jest czasem oczekiwania na przyjście Jezusa przy końcu świata; trzecie - jest czasem przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Rok kalendarzowy - to rok świecki, rok, który mierzy czas od 1 stycznia do 31 grudnia. W ciągu tego roku obracamy się z Ziemią wokół Słońca.

Rok liturgiczny - to rok Boży, rok, w czasie którego stałe obracamy się wokół Pana Jezusa i Jego tajemnic.

ks. Jan Twardowski, Myśli na każdy dzień