Rzuć się na los szczęścia, pod pełnymi żaglami po morzu zaufania Bożego.Czyż Jezus nie powiedział, że Bóg jest naszym Ojcem, a my jestesmy Jego dziećmi? ( por.Mt 6,9)

Bóg kieruje twoimi losami, jak gdybyś ty był ośrodkiem wszechświata i jak gdyby wszystko było uporządkowane tylko dla twojej korzyści. On niesie cię po drodze życia jak ojciec niesie swego syna. (por. Pwt 1,31)

(...) Jeśli poznasz swoją nędzę, nabierzesz zaufania do Boga, ale nie będziesz mógł mieć takiego zaufania bez poznania swej nędzy. Gdy popadasz w jakiś błąd nie smuć się; jest to oznaką, że zbytnio ufałeś sobie, a nie Bogu. Bóg akceptuje cię ze wszystkimi twoimi słabościami i grzechami, zawsze gotowy ci przebaczyć. Zawsze jest gotowy od nowa opracować swój plan, bylebyś tylko potrafił w Niego uwierzyć.

(...) W ufnym zawierzeniu Bogu leży Twoja siła( por. Iz 30,15). Na tyle pozostaniesz małym, na ile zaufasz sobie, wielkim natomiast na miarę zaufania Bogu.

* * *

Czyś ty już kiedyś chodził po morzu? Czyś ty już kiedyś góry przenosił? Czyś ty bodaj raz w życiu wierzył w to, co robisz - wielkie sprawy, któreś zobaczył? Czy twoja wiara była choć raz naprawdę wielka, wytrwała, uparta? Czy ty nie przestajesz wierzyć, gdy ci ludzie perswadują, gdy cię uciszają, żebyś tak się nie domagał, żebyś się tak nie upierał? A przecież tylko wtedy możesz przeżyć cud: tylko wtedy znikają góry trudności, tylko wtedy możesz przechodzić nad otwierającymi się przepaściami, nad zastawionymi na ciebie pułapkami.

A może ty wolisz nie wierzyć? Bo to wygodniej, bezpieczniej, spokojniej nie dowierzać ani sobie, ani Bogu. Ale wtedy nie miej pretensji, że gór nie przenosisz. Nie dziw się, że morza się nie rozstępują. Żeś taki letni, nijaki, żaden.

* * *

Piotr zaczął tonąć, gdy odwrócił wzrok od twarzy Jezusa i spojrzał w przepaść morza. Jeśli stracisz z oczu Boga, odwrócisz się tyłem, otworzy się głębia i zaczniesz tonąć. Jeśli zaufasz całym sercem, całym sobą, będziesz kroczył po morzu i wszystko będzie możliwe, w Tym, który cię umacnia. Bo przecież " (...) ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła, jak orły; biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą."

Iz 40,31

Francesco Bersini, Mądrość Ewangelii