INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

XXX Niedziela 30.10.2020

 

 • W tym tyg. w liturgii: Śr. Św. Szymona i Judy Tadeusza, App., a tydzień Uroczystość Wszystkich Świętych.

 • W nocy ze środy na czwartek ukradziono miedziane rynny spustowe z naszego kościoła. Policja prowadzi czynności śledcze.

 • Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej pamięci modlitewnej o zmarłych. W tym roku nie dostarczymy kartek wypominkowych do domów ze względu na obostrzenia sanitarne. Kartki wypominkowe są wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła. Jest tam też kartka z datami, kiedy dane ulice, czy miejscowości, będą miały swoją Msze Św. i różaniec. Daty te są też w gablocie i na stronie internetowej parafii. Ci, którzy chcą się modlić za swoich zmarłych proszeni są o zabranie kartki, wypisanie polecanych zmarłych, daty, kiedy kartka ma być wyczytana i dostarczenie w kopercie do nas.

 • W związku z obostrzeniami sanitarnymi w naszej świątyni może przebywać 53 osoby, oczywiście w maseczkach zasłaniających usta i nos.

 • Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe w dni powszednie o 17.00, a w niedziele o 16.00.

 • W zakrystii jest prasa katolicka: „Mały Gość Niedzielny”, „Gość Niedzielny”, „Niedziela”. Prosimy o zainteresowanie.

 • Wszystkim goszczącym w naszej wspólnocie parafialnej i parafianom życzymy błogosławionej niedzieli i takiegoż tygodnia.

WYPOMINKI 2020 r.

Msze święte o godz. 16:00

 • 03.XI. wtorek UL. WÓJTOWICZA, UL. TARGOWA

 • 04.XI. - środa UL. PARTYZANTÓW, MAJORAT

 • 05.XI. - czwartek UL. SIENKIEWICZA, UL. KOŚCIUSZKI, UL. ŻEROMSKIEGO

 • 06.XI. -piątek ZAKRZÓWEK WIEŚ – str. Wschodnia, ZAKRZÓWEK WIEŚ – str. Zachodnia

 • 07.XI. - sobota BYSTRZYCA – str. Zachodnia

 • 09.XI. - poniedziałek BYSTRZYCA – str. Wschodnia, Masne Doły, KOWERSK

 • 10.XI - wtorek NOWY ZAKRZÓWEK, RUDKI, LIPNO

 • 11.XI - środa MAJDAN GRABINA – numery parzyste

 • 12.XI – czwartek MAJDAN GRABINA – numery nieparzyste, KOLONIA MAJDAN

 • 13.XI - piątek RUDNIK PIERWSZY (z Masnymi Dołami), RUDNIK DRUGI

 • 14.XI - sobota UL. ZACHODNIA, UL. OGRODOWA OSIEDLE, (ul. Wyspiańskiego, Kasztanowa, Konstytucji 3-go Maja)

 • 16.XI - poniedziałek Kartki bez dat i spóźnione

KOMUNIKAT

w sprawie duszpasterstwa i bezpieczeństwa

w czasie pandemii koronawirusa.

 

        Druga fala zachorowań na COVID-19 zaskoczyła nas wszystkich swoimi rozmiarami. Wielu wiernych, wśród nich także niemało księży – stanęło w obliczu zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Potrzeba wielkiej solidarności, uświadomienia sobie na nowo – a przypomina nam o tym papież Franciszek w najnowszej encyklice Fratteli tutti – że wszyscy jesteśmy braćmi, dziećmi jednego Ojca w niebie, jedni odpowiedzialni za drugich.

        Wyrazem naszej odpowiedzialności i pasterskiej miłości jest troska o zachowanie przepisów państwowych i wskazań Kościoła, mających na celu zahamowanie pandemii i ochronę zdrowia i życia naszych wiernych i nas samych.

        Odpowiadając na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, udzieliłem dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem. Dyspensa obowiązuje od niedzieli 18 października do odwołania.

 

        Korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe.

 

Środki ochrony osobistej

        Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać:

a. wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają zwolnienie wynikające z przeciwskazań medycznych,

b. pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami, np. podczas zbierania składki (także kapłani) czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby,

c. służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu,

d. koncelebransi – przynajmniej podczas rozdawania Komunii Świętej i procesji przez świątynię.

 

Udzielanie Komunii Świętej

        Należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do jednej tylko formy. Przyjmując Komunię Świętą na rękę, należy ją spożyć od razu, przed odejściem od udzielającego.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych

        W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na cały listopad. Penitencjaria Apostolska rozszerzyła bowiem odpust zupełny w intencji zmarłych na cały miesiąc listopad br.

        Zaleca się odwołanie Mszy Świętych i nabożeństw na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych.

 

        Serdecznie dziękuję duszpasterzom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim za świadectwo miłości bliźniego wyrażające się w odpowiedzialności i w budowaniu wspólnoty w trudnych czasach epidemii. Niech wszystkim naszym wysiłkom towarzyszy gorąca modlitwa do Boga, który jest bogaty w miłosierdzie, o ustanie epidemii, w intencji personelu medycznego, o zdrowie dla chorych i zbawienie tych, którzy odeszli do domu Ojca.

 

Ogarniam was modlitwą i z serca błogosławię                                             + Stanisław Budzik                                                                                                                                         Metropolita Lubelski

WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Copyright © 2020 - Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Zakrzówku                                                                               Realizacja Michał Łuszczak