KOMUNIKAT
w sprawie duszpasterstwa i bezpieczeństwa
w czasie pandemii koronawirusa.
Druga fala zachorowań na COVID-19 zaskoczyła nas wszystkich swoimi rozmiarami. Wielu wiernych, wśród nich także niemało księży – stanęło w obliczu zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Potrzeba wielkiej solidarności, uświadomienia sobie na nowo – a przypomina nam o tym papież Franciszek w najnowszej encyklice Fratteli tutti – że wszyscy jesteśmy braćmi, dziećmi jednego Ojca w niebie, jedni odpowiedzialni za drugich.
Wyrazem naszej odpowiedzialności i pasterskiej miłości jest troska o zachowanie przepisów państwowych i wskazań Kościoła, mających na celu zahamowanie pandemii i ochronę zdrowia i życia naszych wiernych i nas samych.
Odpowiadając na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, udzieliłem dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem. Dyspensa obowiązuje od niedzieli 18 października do odwołania.
Korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe.
Środki ochrony osobistej
Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać:
a. wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają zwolnienie wynikające z przeciwskazań medycznych,
b. pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami, np. podczas zbierania składki (także kapłani) czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby,
c. służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu,
d. koncelebransi – przynajmniej podczas rozdawania Komunii Świętej i procesji przez świątynię.
Udzielanie Komunii Świętej
Należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do jednej tylko formy. Przyjmując Komunię Świętą na rękę, należy ją spożyć od razu, przed odejściem od udzielającego.
Uroczystość Wszystkich Świętych
W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na cały listopad. Penitencjaria Apostolska rozszerzyła bowiem odpust zupełny w intencji zmarłych na cały miesiąc listopad br.
Zaleca się odwołanie Mszy Świętych i nabożeństw na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych.
Serdecznie dziękuję duszpasterzom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim za świadectwo miłości bliźniego wyrażające się w odpowiedzialności i w budowaniu wspólnoty w trudnych czasach epidemii. Niech wszystkim naszym wysiłkom towarzyszy gorąca modlitwa do Boga, który jest bogaty w miłosierdzie, o ustanie epidemii, w intencji personelu medycznego, o zdrowie dla chorych i zbawienie tych, którzy odeszli do domu Ojca.
Ogarniam was modlitwą i z serca błogosławię + Stanisław Budzik Metropolita Lubelski